Zbliżają się wiosenne promocje!

Szukaj

Płytki wielkoformatowe – czystość i nowoczesność

Anna, 31 sierpień 2020
Płytki wielkoformatowe – czystość i nowoczesność

Płytki w dużych rozmiarach tworzą czyste płaszczyzny, które tworzą piękne tło dla aranżacji wnętrz. Najczęściej są stosowane we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych (gdzie sama powierzchnia podłogi czy ściany ma robić wrażenie i jest elementem dekoracyjnym) ale sprawdzają się również w wysublimowanych wnętrzach eklektycznych, tworząc bazę dla dodatków vintage i boho.

Rozmiary płytek wielkoformatowych

Płytki o rozmiarze większym niż 120x120cm, są traktowane jako płytki wielkoformatowe. W krajach gdzie dotychczas te formaty nie były zbyt często wykorzystywane, za wielkoformatowe można uznać już rozmiar 120x120cm. Najczęściej spotykane na rynku płytki o dużym formacie to 120x240cm.

Porfirica Graphite Coem
Trilogy Calacatta White Panaria
Galaxia Cerdomus

Wzory płytek wielkoformatowych

Duże płyty mają najczęściej wzór kamienia, są gładkie lub imitują beton. Płytki o wzorze marmuru w dużym formacie pięknie prezentują a gładkie płytki wielkoformatowe tworzą eleganckie płaszczyzny, a te ostatnie są bardzo popularne jako zamiennik do droższego i bardziej kłopotliwego betonu. Wzór płytek jest nie do z pierwowzorem a uzyskuje się ten sam industrialny klimat wnętrza.

Gdzie kłaść płytki wielkoformatowe?

Wielkie formaty płytek najczęściej kładzie się na dużych powierzchniach, gdzie możemy w pełni podziwiać ich wzór np. całe podłogi czy ściany. Płytki wielkoformatowe sprawdzają się również idealnie w korytarzach wejściowych, przejściach, zarówno w domu jak i przestrzeniach publicznych.

Brak fug zaletą płytek o dużych rozmiarach

Kolejną zaletą dużego formatu jest minimalna ilość fug, co sprawia że idealnie nadają się jako wykończenie ścian pod prysznicem –z dwóch płyt można wykończyć całą kabinę prysznicową czy brzeg wanny i nie musimy się martwić o zacieki na fugach. Ta sama zaleta płytek wielkoformatowych sprawdza się również w kuchni – gdzie podłoga brudzi się najbardziej. Im mniej fug tym mniej brzegów do potencjalnego zabrudzenia oraz łatwiej wyczyścić podłogę z płytek.