Zbliżają się wiosenne promocje!

Szukaj

Jaki kolor fugi do płytek?

Anna, 31 sierpień 2020
Jaki kolor fugi do płytek?

Źle dobrana fuga do płytek potrafi zepsuć cały efekt wnętrza. Poniżej opisujemy kilka prostych zasady wyboru fug

Czy fugi powinny być widoczne?

- Są stylizacje wnętrz, w których fuga kontrastująca z płytką jest kluczowa dla efektu końcowego. Na przykład czarna lub kolorowa fuga do białych płytek by uzyskać bardzo graficzny efekt łazienki retro. Tu należy uważać, ponieważ to rozwiązanie jest raczej ekstrawaganckie i musi być spójne z resztą mieszkania.

- Jeśli układamy proste białe płytki w jednym kolorze i układamy z nich różne wzory (szachownice, cegiełki, mijanki itp.), powinniśmy wybrać lekko kontrastująca fugę – na przykład jasnoszarą do białych płytek. Dzięki temu podkreślimy geometryczny kształt płytek i ułożonego wzoru ale nie uzyskamy zbyt agresywnego rysunku fugi.

- W przypadku gdy wybieramy płytki kolorowe, mamy najcięższe zadanie przy wyborze odpowiedniej fugi. Każdy producent ma w swojej ofercie kilka kolorowych fug, niestety najczęściej gryzą się one z kolorem płytki. Polecamy wtedy wybrać neutralną szarość.

- Płytki kamieniopodobne, betonopodobne czy drewnianopodobne mają wystarczająco piękny wzór i kolor więc staramy się nie przyćmiewać ich urody. Wybieramy fugę najbardziej neutralną, zbliżoną kolorystycznie do odcienia płytki.

- Fugi w pomieszczeniach narażonych na szybkie brudzenie się, takie jak tarasy czy korytarze nie powinny być jasne a tym bardziej białe. Najlepiej sprawdzają się szarości i szarobeże. Białą fugę odradzamy również w łazienkach, z czasem każda fuga lekko ciemnieje, dlatego najlepiej jest wybrać najjaśniejszą szarość.

Pulpis Tortora Cerdomus
Antique Wenge Cerdomus
Interlagos Oak Cerdomus

Jaka szerokość fug?

Najczęściej stosowaną grubością fug jest 3mm. Jest to odpowiednia grubość, która wygląda estetycznie i nowocześnie. Mniejsze fugi (2mm) są dobrze wykonywane tylko przez doświadczonych wykonawców i przy rektyfikowanych płytach. Grubsze fugi stosowane są już tylko w pomieszczeniach gospodarczych (gdzie estetyka nie jest taka ważna) lub gdy płytki są bardzo nie równe i różnice pomiędzy nimi trzeba niwelować właśnie fugą. Im grubsza fuga tych bardziej staroświecki efekt.

Jaki rodzaj fugi?

Cementowe fugi – to najbardziej popularne fugi. Nadają się do wszystkich pomieszczeń. Należy jednak wybierać tylko dobrej jakości i sprawdzonych producentów, inaczej fuga kruszy się i nie jest odporna na wodę.

Żywiczne fugi – bardzo odporne fugi pod względem chemicznym i mechanicznym. Stosuje się je zarówno w domu jak i przestrzeniach publicznych. Są nieco droższe od tych cementowych ale to fugi łatwe w czyszczeniu o odporne na intensywny ruch.

Vives Grey DOM
Verve Cotto Cerdomus
Porfirica Graphite Coem